PDF formatında oku

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE İŞBİRLİĞİ ve BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Dr. Necmi SINANMIŞ
TKCV İkinci Başkanı

            Türk Karaciğer Vakfı (TKCV) olarak ortak ilgi alanlarımız konusunda diğer STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları) ve ilgili akademisyenlerle işbirliğine büyük önem veriyor, genel toplum sağlığı ve özellikle karaciğer hastalıkları alanında ortak faaliyetlerimize devam ediyoruz.  TKCV yönetimi olarak alkol ve diğer uyuşturucular yanı sıra sigara, e-sigara ve teknoloji (internet, sosyal medya vb) bağımlılığı gibi önemli ve bazıları yeni olan konularda, ilgili en büyük ve etkin STK olan Yeşilay ile ortak mücadelemiz ile halkımıza özellikle gençlerimize yararlı olmak için çalışmaktayız. Vakfımızın ikinci başkanı Dr. Necmi Sınanmış, Yeşilay bünyesinde oluşturulan TAPP (Türkiye Alkol Politikaları Platformu) yürütme kurulunda yer alarak TKCV ve Yeşilay arasındaki işbirliğine önemli katkılar sağlamaktadır. 

            Yeşilay tam bir asırdır artarak devam eden alkol, tütün ve diğer uyuşturucu maddelere karşı etkili mücadelesine teknoloji bağımlılığını da ilave etti. Toplumun özellikle genç ergen çağındaki kesimi bu konuda ciddi bağımlılık verilerine sahiptir. Mücadele etmemiz gereken bir diğer tehlike, kendisi eski ama kılık değiştirmiş olarak karşımıza çıkan ve daha şimdiden birçok ölümlere sebep olan e-sigara alışkanlığıdır. Sigarayı bırakmak gibi görünürde yararlı amaçlarla başvurulan, ancak son derece tehlikeli bir uyuşturucu ve toksik madde olduğu anlaşılan e-sigara ciddi bir sorun olarak görülmelidir. Toplumda, özellikle de gençlerde tedirginlik yaratan e-sigara sorunu ile etkili mücadele bir diğer önemli konudur.

            Yukarda belirttiğimiz hususların bir kısmını konunun uzmanları ile ele almayı amaçladığımız bu bölümde; önce TKCV 2. başkanı Dr.Necmi Sınanmış’ın dijital (teknolojik) bağımlılık ile ilgili son derece uyarıcı ve yararlı yazısını, ardından sigarayı bırakmak, ya da zararlı etkilerinden kısmen korunmak gibi görünürde görece yararlı etkileri ile öne çıkan ve kısa zamanda yaygın bir alışkanlığa dönüşen elektronik sigara (e-sigara) hakkında bilmemiz gerekenlerle ilgili çok yararlı olduğuna inandığım önemli ve güncel bir yazı bizzat Yeşilay genel müdürü Sn. Sultan Işık tarafından hazırlandı. Yeşilay genel müdürü Sn. Sultan Işık George Mason Üniversitesi lisans eğitimini iki dalda (Psikoloji ve Küresel İlişkiler) tamamlamış bir akademisyen olup, 2019 yılından bu yana Yeşilay Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

            İkinci bölümde ise alkol alma alışkanlığının sebep olduğu kardiyovasküler hastalıklar ve göz sağlığı ile ilgili problemler sırasıyla kardiyolog Doç.Dr.M. Tevfik Yazıcıoğlu ile oftalmolog Prof. Dr. Tuğrul Altan hocalarımız tarafından ele alınmıştır. Bu son derece yararlı yazılar için vakfımız adına kendilerine teşekkürlerimiz sunarız.

            Ek olarak alkol alışkanlığının dünya çapında yol açtığı mediko-sosyal sorunlar, kazalar ve travmalar, ciddi maluliyet ve ölüm sebebi olabilen hastalıklar, önemli işgücü kaybı yanı sıra aile ve toplum düzeyinde yol açtığı ciddi sosyal ve ekonomik sorunların, özel olarak alkole bağlı karaciğer sirozunun ülkemizdeki durumunun ele alındığı TKCV başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu tarafından hazırlanan bilimsel bir makale derginin ikinci bölümünde yer almıştır.

07 11a

PDF formatında oku